Stres je jeden z nejdůležitějších faktorů, který negativně ovlivňuje naše zdraví, ale i náš život, proto ti nabízíme 13 způsobů, jak se zbavit stresu, které fungují ihned.

Najdeš zde ty nejlepší způsoby, které skutečně fungují v boji proti stresu. Jde o kompletního průvodce pro stres a metody jak ho zmírnit.

Zjistíš jak stres ovlivňuje negativně tvé tělo a poškozuje tvé zdraví.

Jak se zbavit stresu

Žijeme v době, kdy jsou na nás neustále kladeny větší a vyšší nároky. Ze všech stran se na nás valí přehnané požadavky ať už jde o pracovní, nebo osobní život. I nároky na dnešní vztahy se neustále zvětšují. To vše nás dostává do stresu čím dál častěji.

Dnešní digitální doba internetu tomu vůbec nepomáhá. Pravě naopak vše ještě zhoršuje a umocňuje. Proto je nezbytné vědět jak se zbavit stresu a jak s ním vůbec pracovat, protože jinak můžeme vážně ohrozit své zdraví a svůj život.

Existuje celá řada metod, technik a cvičení, které pomáhají zvládat a zbavit se stresu. Každému bude fungovat a vyhovovat jiná metoda, proto je na každém, aby jsi našel svou metodu jak se zbavit stresu.

Co je to stres?

Stres je reakce těla na jakoukoli změnu, která vyžaduje úpravu nebo reakci. Tělo reaguje na tyto změny fyzickými, mentálními a emocionálními reakcemi.

Stres je situace, která vyvolává určitou biologickou odpověď. Když vnímáte hrozbu nebo závažnou výzvu, chemikálie a hormony narůstají po celém těle.

Stres spouští reakci na boj, chrání nás před nebezpečím a hrozbou my můžeme bojovat, nebo utéct. Když vycítíme nebezpečí ať už je to skutečné nebo imaginární, tak obrana těla způsobuje reakci a tělo se dostane do vysokého rychlostního stupně rychlým automatickým procesem známým jako reakce na boj. Zrychlí se tep, srdeční frekvence, vyplavuje se do těla hormon stresu kortizol a další. Příliš mnoho konstantního stresu může mít negativní dopad na naše dlouhodobé zdraví.

Stres nemusí být nutně špatná věc. Právě stres pomáhal našim předkům přežít a stejně tak důležitý je v dnešním světě. Může to být prospěšné, když ti pomůže vyhnout se nehodě, dodržet pevně stanovený termín. 

Všichni se občas cítíme stresovaní, ale to, co jeden člověk považuje za stresující, se může velmi lišit člověk od člověka. Příkladem by mohlo byt veřejné vystoupení  a mluvení před davem lidí. Někteří milují vzrušení, adrenalin a pocit takového zážitku a jiní jsou paralyzovaní stresem, strachem a svým myšlením. Zjisti, jak strach negativně ovlivňuje tvůj život a jak s ním zatočit jednou pro vždy.

Stres nemusí být vždy nutně špatná věc. Například tvůj svatební den může být považován za dobrou formu stresu.

Ale stres by měl být dočasný. Jakmile jsi prošel okamžikem boje nebo akce, měl by se zpomalit tvůj srdeční rytmus, dýchání a tvé svaly by se měly uvolnit. V krátké době by se tvé tělo mělo vrátit do svého přirozeného stavu bez trvalých negativních účinků.

Na druhou stranu může být těžký, častý, nebo dlouhodobý stres duševně i fyzicky škodlivý.

Jak stres ovlivňuje zdraví?

Lidské tělo je navrženo tak, aby prožilo stres a reagovalo na něj. Stres může být pozitivní například pro získání větší zodpovědnosti, nebo udržet nás v pohotovosti, aby jsme byli připravení vyhnout se nebezpečí. Stres se stává negativním a úzkostným, když člověk čelí neustálým výzvám bez úlevy, nebo relaxace mezi výzvami. Výsledkem je, že se člověk přepracoval a napětí vyvolalo stres a případně i úzkosti.

To může vést k fyzickým příznakům, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zvýšený krevní tlak, bolest na hrudi a problémy se spánkem. Výzkum naznačuje, že stres může také vyvolat nebo zhoršit určité příznaky, nebo choroby.

Stres se také stává ještě více škodlivým, když lidé používají alkohol, tabák nebo drogy, aby se pokusili zmírnit stres. Bohužel, namísto uvolnění stresu a navrácení těla do uvolněného stavu mají tyto látky tendenci udržovat tělo ve stresovém stavu a způsobují další problémy. 

Jedna vědecká studie dokonce ukazuje, že stres může vést ke ztrátě paměti a zmenšení mozku. Proto nesmíme stres brát na lehkou váhu.

Přečti si článek: Jak se zbavit úzkosti krok za krokem a naučit se zvládat strach

Změny v těle vyvolané stresem

Stres zpomaluje normální tělesné funkce, jako je trávicí a imunitní systém. Všechny zdroje se pak mohou soustředit na rychlé dýchání, průtok krve, bdělost a využití svalů.

Tělo se během stresu mění následujícím způsobem:

 • Zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence
 • Dýchání je rychlejší
 • Trávicí systém se zpomaluje
 • Imunitní aktivita klesá
 • Svaly jsou napjaté a stažené
 • Zvýšený stav bdělosti brání spánku

Jaké jsou varovné příznaky stresu?

Chronický stres může omezit přirozenou obranu těla, což vede k celé řadě fyzických příznaků, včetně následujících:

 • Závratě
 • Obecně bolesti
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy trávení a příjmů potravy
 • Zvýšení nebo ztráta chuti k jídlu
 • Svalové napětí v těle, svalech hlavně obličeji, krku, nebo ramenou
 • Problémy se spánkem
 • Zrychlená srdeční činnost
 • Zvýšený tlak
 • Špatné dýchání
 • Chladné a zpocené dlaně
 • Únava a vyčerpání
 • Chvění a třes
 • Přírůstek, nebo ztráta hmotnosti
 • Problémy se žaludkem jako zácpa, nebo průjem
 • Sexuální problémy
Jsi připravený zbavit se úzkosti stresu nebo deprese?

Jsi připraven na životní změnu? Jsi připraven zbavit se trvale úzkosti stresu deprese nebo jiné psychické a duševní nemoci?

Jak se zbavit stresu

Níže najdeš 13 způsobů jak se zbavit stresu, které jsou ty nejúčinnější a fungují ihned. Je na tobě, který způsob si vybereš, ale doporučuji zkusit všechny a nebo jejich kombinaci a najít si svého favorita na zmírnění stresu. Nezapomeň, že každý máme jiné a individuální tělo a proto nikdy nebude fungovat všem to stejné.

1. Meditace nejúčinnější metoda jak se zbavit stresu

Meditace je mocný nástroj k probuzení nových nervových spojení a dokonce k transformaci mozkových oblastí. Jak vědci zjistili, tak meditace může dokonce změnit strukturu mozku způsoby, které snižují obvyklé vzorce stresu a podporují vnitřní klid.

Využij našeho průvodce pro meditace, kde najdeš krok za krokem jak meditovat a vše o meditacích na jednom místě. Je určen pro začátečníky, pokročile i zkušené lidi.

Například výzkum provedený Harvardskou univerzitou a Massachusetts General Hospital zjistil, že po pouhých osmi týdnech meditace zažili účastníci příznivý růst v mozkových oblastech spojených s pamětí, učením, empatií, sebevědomím a regulací stresu. Meditující navíc měli snížené pocity úzkosti a větší pocity klidu.

V meditaci se pohybuješ od aktivity k tichu. Překonáš hlučné a rušivé myšlenky v mysli a vstoupíš do stavu klidné bdělosti. Jsi ve stavu hlubokého odpočinku, přesto je tvoje mysl plně bdělá a vzhůru. V tomto stavu klidné bdělosti tělo zažívá mnoho léčivých účinků jako například:

 • Snížená srdeční frekvence
 • Normalizace krevního tlaku
 • Hlubší dýchání
 • Snížená produkce stresových hormonů, včetně kortizolu a adrenalinu
 • Posílená imunita
 • Účinnější využití kyslíku v těle
 • Snížení zánětv těle

Meditace a její vliv

Když pravidelně medituješ, dáváš svému tělu všechny výhody hlubokého odpočinku, které postupně pomáhají uvolňovat nahromaděné účinky chronického stresu a obnovit tvé tělo do přirozeného stavu rovnováhy a zdraví. Meditace je číslo jedna v procesu, jak se zbavit stresu a měl by jsi meditovat ideálně každý den. Ideálně si z meditace vytvořit ranní rituál. Jde o jeden z nejlepších ranních rituálů vůbec. Meditace je nejlepší prevencí pro duševní poruchy a pomáhá optimalizovat tvé duševní zdraví.

Chaos v naši mysli vyžaduje naší pozornost. Je to jako malé dítě. Chaos udělá vše, co bude v jeho moci, aby udržel tvou pozornost a tvou úroveň stresu na vysoké úrovni. Při meditaci můžeš využít klid své mysli k ochladnutí a podmanění chaosu a tím pádem i stresu. Když jsi v hluboké meditaci, tak jednoduše jen sleduj svou mysl, své myšlenky, pocity a chaos své mysli. Tím, že se staneš pozorovatelem své mysli, který se se svou myslí a chaosem v ní nebude ztotožňovat, nebude ho nijak soudit, hodnotit, ani mu věnovat pozornost, tak tím pádem nedostane žádnou energii a zmizí. Tato technika meditace je absolutně nejsilnější a nejmocnější metodou na světě jak zvládat stres, své emoce a své myšlenky dostat je pod naprostou kontrolu. Když ovládneš svou mysl, tak plně ovládneš i svůj život.

V hlubším stavu meditace ti může pomoci na překonání stresu opakování afirmací, které ti pomohu ovládnout svou mysl. Afirmace mohou být skvělým pomocníkem a nástrojem, jak zvládat stres. V kombinaci s meditací, kdy jsme v hlubším stavu relaxace a napojení na své podvědomí, může být taková afirmace nebo mantra skvělou volbou, jak přimět svou mysl i podvědomí ke zklidnění mysli a hlubší relaxaci. Dojde ke zklidnění mysli a naše tělo (stresové hormony) ihned zareaguji a dojde k uvolnění těla.

2. Relaxace

Obecně relaxace je velice účinná forma jak zvládat stres. Existuje celá řada relaxačních technik a ty nejlepší z nich si představíme v tomto článku. Obecně jde o způsob, kdy pomoci relaxace uvolníme celé své tělo, ale i mysl. Jednoduše vypneme hlavu.

Pokud chceš zažít velice hlubokou a příjemnou relaxaci, tak ti představuji naší meditaci a relaxaci. Tato prožitková meditace a orgasmická relaxace ti přinese úžasné výsledky při každodenním používání. Můžeš zažít úžasné prožitky a budeš relaxovat tak hluboko, že dojde i k regeneraci tvého těla a tvá mysl se dostane do hlubokého stavu klidu a míru.

Vyzkoušej naší meditační relaxaci níže a používej jí každý den a výsledky se dostaví brzy. Jde o velice účinnou cestu jak se zbavit stresu a lépe zvládat stresové, ale i emoční situace.

3.  Cvičení účinná forma jak se zbavovat stresu

Cvičení je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžeš udělat v boji proti stresu.

Fyzické přínosy cvičení jako je zlepšení fyzické kondice, zmírnění stresu, úzkosti a boj s nemocí byly už několikrát vědecky prokázány a doporučuje se být fyzicky aktivní, pokud chceš zlepšit své fyzické i duševní zdraví. Cvičení je také považováno za životně důležité pro udržení duševní zdatnosti a pomáhá výrazně snížit stres. Studie ukazují, že cvičení je velmi účinné při snižování únavy, zlepšování bdělosti a koncentrace a při zlepšování celkové kognitivní funkce. To může být velice užitečné, když stres vyčerpává tvoji energii a snižuje schopnost soustředit se.

Když stres působí na mozek, tak je to provázáno mnoha nervovými spojení, které vnímáme a cítíme také ve zbytku těla. Je tedy logické, že pokud se tvoje tělo cítí lépe, tak to bude mít pozitivní vliv na tvou mysl. Cvičení a jiná fyzická aktivita produkují endorfiny a další hormony štěstí jako je serotonin, dopamin a další hormony v mozku, které působí jako přírodní léky proti bolesti a také zlepšují schopnost spánku, což opět a zase snižuje stres. Meditace, akupunktura, masážní terapie, dokonce i hluboké dýchání, mohou způsobit, že tvé tělo bude produkovat endorfiny.

Vědci zjistili a bylo prokázáno, že pravidelná aerobní cvičení snižuje celkovou úroveň napětí, zvyšuje a stabilizuje náladu, zlepšuje spánek a zlepšuje sebevědomí. Dokonce i pět minut aerobního cvičení může stimulovat účinky proti stresu a úzkosti.

Největší výhody cvičení jsou, když budeš pravidelně cvičit. U lidí, kteří pravidelně cvičí bylo prokázáno vědecky, že je méně pravděpodobné, že zažívají stres a úzkost než ti, kteří necvičí.

Jak pomáhá cvičení v boji proti stresu

 • Stresové hormony: Cvičení dlouhodobě snižuje stresové hormony tvého těla jako je hlavně kortizol. Pomáhá také uvolňovat endorfiny, což jsou hormony, které zlepšují tvoji náladu a působí jako přírodní léky proti bolesti.
 • Spánek: Cvičení může také zlepšit kvalitu spánku, která může být negativně ovlivněna stresem a úzkostí.
 • Sebevědomí: Když pravidelně cvičíš, můžeš se cítit lépe a sebevědomější ve vztahu ke svému tělu, což zase podporuje duševní pohodu, která pomáhá v boji proti stresu..

Zkus si najít cvičení, nebo aktivitu, která tě bude bavit, volba je jen na tobě. Existuje celá řada cvičení a sportovních aktivit, které můžeš dělat stačí si jen vybrat. Může to být například chůze a procházky, nebo tanec, běhání, plavání nebo jóga a podobně.

Činnosti jako je chůze, nebo jóga, které zahrnují opakované pohyby velkých svalových skupin, mohou být obzvláště účinné v procesu jak se zbavit stresu. Cvičení zmírňuje a zbavuje stresu nejen fyzického, ale i duševního.

4.  Smích

Je pravdou. že smích je velice silný lék a ještě k tomu je zdarma a všude. Spojuje lidi způsobem, který v těle vyvolává zdravé fyzické a emoční změny. Smích posiluje tvůj imunitní systém, zlepšuje náladu, snižuje bolest a chrání tě před škodlivými účinky stresu a pokud jsi už ve stresu, tak tě velice rychle a snadno zbaví stresu. Nic nefunguje rychleji nebo spolehlivěji, aby se tvoje mysl a tělo vrátily do rovnováhy, než dobrý smích. Humor odlehčuje tvé břemena, starosti, problémy a hlavně inspiruje a spojuje tě s ostatními a udržuje dobrou náladu a duševní pohodu. Pomáhá také uvolňovat hněv a negativní emoce a pomáhá při procesu odpouštění. No není to úžasné kolik výhod má smích? Je zdarma a všude. 

S tolika benefity, které vedou k uzdravení a obnově vnitřní harmonie a rovnováhy je jednoduché se smát často, protože smích je obrovským zdrojem překonávání problémů, posílení vašich vztahů a podpory fyzického i emočního zdraví. Nejlepší na tom je, že tento lék, který je k nezaplacení je zábavný, bezplatný a snadno použitelný vždy a všude. Navíc smích a pozitivní nálada je nakažlivá. Navíc smích je velice prospěšný pro naše štěstí a je to jeden z mnoha způsobů jak být šťastný v životě a mít spokojenější život. 

Jako děti jsme se smáli nejméně stokrát denně, ale jako dospělí bereme život vážně a snažíme se být dospěli a zapomínáme na to být dětí, na to hrát si a užívat si radosti a proto je smích méně častý. Ale hledáním více příležitostí pro humor a smích můžeš zlepšit své emoční zdraví, posílit vztahy, být více šťastný a dokonce přidat roky do svého života.

Smích a jeho výhody

Když se směješ, tak je těžké se cítit úzkostně a cítit stres. Je to dobré pro tvé zdraví a existuje několik způsobů, jak to může pomoci zmírnit stres:

 • Smích uvolňuje celé tělo. Dobrý, vydatný smích uvolňuje fyzické napětí a stres a vaše svaly jsou uvolněné až 45 minut poté.
 • Smích posiluje imunitní systém. Smích snižuje stresové hormony a zvyšuje imunitní buňky a protilátky bojující proti infekcím, čímž zvyšuje vaši odolnost vůči nemocem.
 • Smích spouští uvolňování endorfinů, přirozeně se cítících chemických látek v těle. Endorfiny podporují celkový pocit pohody a mohou dokonce dočasně zmírnit bolest.
 • Smích chrání srdce. Smích zlepšuje funkci krevních cév a zvyšuje průtok krve, což vám může pomoci ochránit před infarktem a dalšími kardiovaskulárními problémy.
 • Smích spaluje kalorie. Dobře není to náhrada za cvičení, nebo čas strávený v tělocvičně, ale jedna studie zjistila, že smích po dobu 10 až 15 minut denně může spálit přibližně 40 kalorií. Ano i smích je účinný nástroj jak zhubnout, protože také podporuje duševní pohodu a zlepšuje naše duševní a fyzické zdraví. A stres je velký zabiják pro získaní ideální postavy a naopak vede k nadměrnému stravovaní, což vede k přibíraní na vaze a nezdravému stravovaní.
 • Smích odlehčuje hněv těžký náklad . Nic nerozptyluje hněv a konflikty rychleji než sdílený smích. Když se podíváte na legrační stránku, můžete dát problémy do perspektivy a umožnit vám postupovat od konfrontací, aniž byste se drželi hořkosti nebo rozhořčení.
 • Smích vám může dokonce pomoci žít déle. Studie v Norsku zjistila, že lidé se silným smyslem pro humor přežili ty, kteří se tolik nesmáli. Rozdíl byl patrný zejména u těch, kteří bojují s rakovinou.

V dlouhodobém horizontu může smích také pomoci zlepšit imunitní systém a náladu.

Smích v každodenním životě

Studie mezi lidmi s rakovinou zjistila, že lidé ve skupině, kde pravidelně a často prožívali smích, zažili větší úlevu od stresu než ti, kteří byli nějakým způsobem rozptýleni a neměli tolik smíchu.

Zkus se podívat na zábavnou televizní nebo internetovou show, nebo jdi na setkání s přáteli, kteří tě rozesmějí a budeš se s nimi bavit.

Najdi si humor v každodenním životě, začni trávit čas s legračními přáteli, nebo sleduj komediální show, která ti pomůže zmírnit stres.

Cesta k vysněné postavě bez stresu a zbytečných diet

Zhubnutí a získej konečně svou vysněnou postavu. Osvědčená cesta jak zlepšit své zdraví a zvládnout stres, emoční přejídaní a ovládnout své návyky a ještě rychlé a efektivně zhubnout

5. Poslech relaxační a meditační hudby

Poslech hudby může mít velmi hluboké relaxační účinky na naše tělo i mysl.

Pomalu stimulovaná instrumentální hudba může vyvolat relaxační reakci tím, že pomáhá snížit krevní tlak a srdeční frekvenci a hlavně také stresové hormony jako je například kortizol.

Některé typy klasické, keltské, indiánské a indické hudby mohou být obzvláště uklidňující, ale také efektivní je poslouchat hudbu, kterou si užíváte.

účinnost meditační a relaxační hudby na snížení stresu jsou prokazatelně vědecký dokázány. Lidé, kteří aktivně poslouchají meditační a relaxační hudbu jsou méně ve stresu a lépe zvládají stres a stresové situace. Ale taky když jsou ve stresu, tak jím hudba pomůže dosáhnout vnitřní harmonie a rovnováhy.

Zvuky přírody mohou být také velmi uklidňující. Proto jsou často začleněny do relaxační a meditační hudby. Najdeš je i v naši hudbě, která je nejposlouchanější hudba na celém youtube v Česku a na Slovensku.

Poslech hudby, která se ti líbí, může být dobrým způsobem, jak se zbavit stresu. To je jeden z mnoha důvodu, proč i my vytváříme meditační a relaxační hudbu youtube. Naše relaxační a meditační hudba ti pomůže zaručeně se zbavit stresu do pár minut. Týdně nám píšou desítky lidí a sdílí svoje úžasné výsledky a zážitky jak jim naše hudba pomáhá a změnila život. Naše hudba pomáhá nejen zmírnit stres, ale taky dobře funguje na emoce a celkovou psychickou a duševní pohodu Nakonec zlepšuje kvalitu spánku a má mnoho dalších prokázaných účinku na tělo, mysl i duši.

6. Hluboké dýchání účinná forma jak se zbavit stresu

Možná jsi slyšel, že hluboké dechové cvičení můžou zmírnit stres. Na rozdíl od některých dalších technik, které snižují stres, tak výzkumy ukazují, že dechové techniky jsou nejen velmi účinné při snižování stresu v našich životech, ale jsou velmi snadno naučitelné a použitelné praktický kdykoli a kdekoliv.

Může to znít divně, ale mnoho lidí ve skutečnosti nedýchá správně. Přirozené dýchání zahrnuje tvou bránici (velký sval v břiše). Když se nadechneš, tak tvé břicho by se mělo rozšířit. Když vydechneš, tak tvé břicho by mělo klesnout. Toto je známé jako dýchání do bránice. V průběhu času lidé zapomínají, jak tímto způsobem dýchat a místo toho používají hrudník a ramena a způsobují krátké a mělké nádechy, které mimo jiné mohou zvýšit hladinu stresu a úzkosti.

Naštěstí není nikdy pozdě, aby jsi se naučil, jak správně dýchat a jak se chránit před stresem. Procvič si toto jednoduché cvičení ke zlepšení dýchání do bránice, což ti pomůže zmírnit stres a celkově zlepšit tvůj život.

Dechové cvičení

 • Najdi si pohodlnou polohu a je jedno, jestli budeš ležet na zádech nebo sedět. Pokud sedíš, tak se ujisti, že máš záda rovně.
 • Zavři oči. Alternativně můžeš mít oči otevřené, ale nakonec budeš pravděpodobně chtít mít zavřené oči. Zavřené očí ti pomohou soustředit se na mechaniku dýchání než na vnější rušivé podněty.
 • Polož si jednu ruku na břicho a druhou na hruď.
 • Několikrát se nadechni, jak by jsi dýchal úplně normálně kdykoliv jindy. Stoupá a klesá tvé břicho při každém nadechnutí a vydechnutí? Pokud si můžeš odpovědět ano, tak je to skvěle. To je přirozený způsob dýchání. Pokud tvé břicho zůstane nehybné, ale tvoje prsa (hrudník) stoupá a klesá s každým nádechem a výdechem, tak cvič dýchání s tím, že necháš břicho stoupat a klesat, když nadechuješ a vydechuješ. Můžeš si vědomě pomoci například pomoci vizualizace a vytvoření mentalního obrazua ave své mysli jak nadechuješ do břicha(bránice) a zase z něj vydechuješ. 
 • Nadále se zhluboka nadechni a soustřeď se pouze na pohyb břicha.
 • Pokračuj tak dlouho, jak budeš chtít, nebo dokud neodezní stres.

Existuje cela řada různých cvičení, které ti pomůžou a zbaví tě stresu. Je na tobě které cvičení zvolíš.

7. Vděčnost také pomáhá zmírnit stres

Výzkum ukázal, že lidé, kteří praktikuji vděčnost, jsou šťastnější, prožívají větší životní spokojenost a vykazují méně stresu. Vděčnost je cesta jak se zaměřit na všechno pozitivní ve svém životě. Tímto nezbude místo na negativní aspekty, které mohou vyvolávat negativní emoce, stres a úzkost. 

Pomocí deníku vděčnosti můžeme obrátit svůj život a zlepšit své štěstí, ale také být v životě spokojenější. Lide, kteří jsou spokojení se svým životem, tak zažívají mnohem méně stresu než ostatní lidé. Vděčnost je pravě cesta jak změnit svůj život od základu

Když se začneš být ve stresu, tak strav pár minut prohlížením svého deníku vděčnosti a připomeň si, na ti čem opravdu záleží a za co jsi vděčný a stres začne pomalu mizet.

8. Trávit čas se svým domácím mazlíčkem

Trávit čas se svým domácím mazlíčkem je relaxační a příjemný způsob, jak se zbavit stresu a zároveň zlepšit svou náladu, ale i své duševní zdraví.

Interakce s domácími mazlíčky může pomoci uvolnit oxytocin, chemickou látku mozku, která podporuje pozitivní náladu. Vědecké výzkumy skutečně tuto skutečnosti potvrzuji, že strávený čas s domácími mazlíčky snižuje stres pomocí oxytocinu.

Mít domácího mazlíčka může také pomoci zmírnit stres tím, že ti dá účel, udržuje tě neustále aktivního a poskytuje společnost, což jsou všechny vlastnosti, které pomáhají snižovat úzkost a stres. Navíc můžeš tento krok spojit s níže uvedeným krokem a tím je pobyt v přírodě. Můžeš získat dva v jednom a ještě efektivnější zmírnit stres a úzkost.

9. Mazlení a sex

Mazlení, líbání, objímání a sex mohou pomoci zmírnit stres. Ano dokonce můžeme zmírnit , nebo se zbavit stresu i takto příjemným způsobem. Vědecké studuji ukazuji jak moc může párové mazlení, sex a další hrátky a pozitivní  fyzický kontakt zmírnit stres, jelikož dochází ke snížení stresového hormonu kortizolu a naopak uvolňuje se hormon oxytocin. To může pomoci snížit krevní tlak a srdeční frekvenci, což jsou fyzické příznaky stresu.

Sex je skvělý a zároveň nejpříjemnější způsob, jak se zbavit stresu, nebo ho alespoň zmírnit. Mezi výhody patří uvolňování endorfinů a dalších hormonů, které zlepšuji náladu. Je to také skvělé cvičení, které samo o sobě je účinným uvolňovačem stresu

10. Jóga

Jóga je cvičení mysli a těla, které kombinuje fyzické pózy, kontrolované dýchání a meditaci nebo relaxaci. Jóga může pomoci snížit stres, snížit krevní tlak a snížit srdeční frekvenci. A téměř každý to dokáže.

Jóga je cvičení mysli a těla, které je považováno za jeden z mnoha typů cvičení, které má velmi rozsáhle účinky na naše tělo, mysl i duši a zároveň je to spolehlivá cesta jak se zbavit stresu. Take je to úžasné cvičení, které psychosomatika propojuje zejména pro rovnováhu těla, mysli a duše. Jóga spojuje fyzické a mentální disciplíny, které ti mohou pomoci dosáhnout vnitřní rovnováhy a harmonie těla a mysli. To ti může pomoci uvolnit se a zvládat stres a úzkost.

Jóga má mnoho stylů, forem a intenzit. Zejména Hatha jóga může být dobrou volbou pro zvládání stresu.

Řada studií ukázala, že jóga může pomoci snížit stres a úzkost. Může také zlepšit tvou náladu a celkový pocit pohody. Existuje cela řada studii, které potvrzuji, že jóga má výrazný vliv na zmírnění stresu, úzkosti a deprese.

11. Pobyt v přírodě

Věděl jsi, že nová studie odhaluje, že jen 20 minut v přírodě a kontaktu s ní sníží výrazně hladinu stresových hormonu? Mnoho lidí velice podceňuje moc a sílu samotné matky země a přírody. Lidé se dnes už čím dál více odvracejí od přírody a kontaktu s ní, ale příroda má neskutečnou moc uzdravovat a vrátí člověka zpět do rovnováhy.

Doporučuji každý den, nebo alespoň co druhý den jít na alespoň půl hodinovou procházku a jednou týdně být v přírodě několik hodin. Nejen, že člověk vypne hlavu a osvobodí se od všech starosti a problému, ale taky pobýt na čerstvém vzduchu pomůže našemu zdraví a zmírní stres. Pokud budeš trávit čas v přírodě, tak si můžeš zmírnit stres a úzkost, zlepšit svou náladu a posílit pocity štěstí a pohody.

Aby měl pobyt v přírodě maximální účinky, tak doporučuji nechat všechny zařízení doma. Ano žádný telefon, sluchátka, hudba, tablet, notebook a další. Propoj se s přírodou, poslouchej jak šumí vítr a listy stromu, poslouchej jak šumí řeka. Příroda tě dokáže stejně jako meditace dostat více do sebe, svého srdce a napojí tě na zdroj. Využij této možnosti pro hluboké sebepoznání. Pokud jsme neustále rozptylování vnějšími podněty (internet, mobil a další), tak jsme odpojení od sebe i od přírody. Proto získej zpět své napojení na sebe, své srdce, přírodu a cely vesmír. Prohloubíš svou intuici, uzdravíš se, zbavíš se stresu, získáš nové inspirující myšlenky a zlepšíš svou duševní pohodu.

12. Přítomný okamžik jako cesta jak se zbavit stresu

Téměř všechny naše problémy a neštěstí jsou způsobeny vlákny z minulosti, zejména událostí, které nám přinesly smutek, zlost, zranění nebo další negativní podněty. Je to jako by naše mysl nemohla opustit minulost i když víme, že logicky nemůžeme vrátit zpět to, co se stalo. Naprostá většina stresu a úzkosti, které lidé prožívají, je způsobena obavami o budoucnost jako jsou události a situace z toho co bude, nebo by mohlo být. Ani se tyto události a situace nemusí naplnit, někdy jsou prakticky nemožné a jde jen o naše nesmyslné scénáře v hlavě a přesto v nás vyvolávají negativní pocity, úzkostí a stres. Jediné co můžeme ovládat, je přítomny okamžik tady a teď to,jak v tuto chvíli myslíme, cítíme se a jednáme. Minulost je pryč a to navždy a budoucnost je nejistá. Současnost je vše, co máme pod kontrolou. Navíc přítomnost je stavebním kamenem budoucnosti. 

Pokud se naučíme setrvávat s přítomném okamžiku, tak všechny obavy a strachy o budoucnost zmizí, ale taky všechno negativní co nás spojuje s minulosti. Tady a teď je stav bytí a ve stavu bytí není možné prožívat stres, úzkost ani žádné jiné negativní pocity. Přítomný okamžik je velice účinná forma jak se zbavit stresu a osvobodit se od trápení z minulosti a obav z budoucnosti. Jedna vědecká studie ukazuje, že přítomný okamžik pomáhá zmirňovat stres.

Užitečným cvičením k procvičování je jen sedět tiše a oči volně soustředit na oblast na zemi asi 3 metry před vámi. Začněte dávat pozor na svůj dech, a pouze na váš dech. Když vdechujete, ucítíte, jak dech přechází přes vaše rty nebo do nosu. Pociťte, jak se vaše hrudník nebo žaludek rozšiřuje a stahuje. Nechte jakékoli myšlenky, které přerušují lehce unášení – jste v současné chvíli.

13. Kvalitní spánek je cesta jak se zbavit stresu

Spánek je silný reduktor stresu. Po pravidelném a hlavně kvalitním spánku se obnovuje tělo, zlepšuje koncentrace, reguluje nálada a mnoho dalšího. Budeš lépe zvládat problémy a lépe zvládneš stres a stresové situace, když jsi dobře odpočinutý. Na druhé straně nedostatek spánku snižuje tvou energii a snižuje mentální čistotu. Není ani tak důležitá délka spánku jako spíše kvalita spánku. Kvalitní spánek je důležitá součást jak se zbavit stresu.

Studie národního centra pro biotechnologické informace zjistila, že ztráta spánku vede příští večer ke zvýšené hladině kortizolu. Kortizol je steroidní hormon, který nadledvinky produkují v reakci na stres. Zvýšený kortizol ovlivňuje nejen spánek, ale pokud bude i nadále vysoká hladina kortizolu, tak to může vést k bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a dokonce i k problémům se spánkem, což celý problém ještě zhoršuje.

Pokud jsi ve stresu, můžeš spát méně a celkově mít nižší kvalitu spánku. V tomto vztahu spánek-stres dochází k mnoha fyziologickým změnám. Přítomnost stresu zvyšuje hladinu kortizolu, hormonu, který stimuluje bdělost a ostražitost, zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. To znemožňuje dosažení kvalitního a hlubokého spánku. Hladiny kortizolu obvykle klesají ve večerních hodinách jako jeden z prvků přirozené přípravy těla na spánek. Vysoké hladiny kortizolu v noci narušují uvolňování melatoninu, hormonu, který je nezbytný pro regulaci cyklů spánku a bdění. Špatný spánek samotný může dále ovlivnit tvůj kortizol, což způsobuje, že tento hormon stoupa v době, kdy by jinak byl na nízké hladině.

Chceš se zbavit stresu úzkosti nebo deprese?

 

Chceš se osvobodit od negativních faktoru a žit svůj život naplno bez jakýchkoliv omezení?

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Shares