V tomto článku zjistíš, jak může meditace změnit tvůj život a to doslova ve všech oblastech na úrovni těla, mysli i duše. Najdeš zde i návod, jak meditovat a samozřejmě nejrozsáhlejší vědecky podložené výhody meditace pro všechny oblasti tvého života.

Také si odpovíme na nejčastější otázky, nesmyslné mýty a mylné představy, které toto téma doprovázejí a proto možná právě ty nevyužíváš plný potenciál této metody. Získej rovnováhu těla mysli a duše.

Zlepší se tvá duševní pohoda a hlavně zdraví, zbavíš se stresu, dosáhneš lepší koncentrace a soustředění, zlepší se ti paměť, sníží se tvůj krevní tlak, zvýšíš svou kreativitu a tvořivost a mnoho dalšího.

Co je to meditace?

Prastará meditační praxe je v podstatě trénink mysli, podobně jako fyzické cvičení trénuje tělo, tak meditace je trénink mysli. Je to praxe, kdy jednotlivec používá tuto techniku, ale také všímavost nebo zaměření své mysli na konkrétní objekt, myšlenku nebo činnost k trénování pozornosti, uvědomění a dosažení mentálně čistého a emocionálně klidného a stabilního stavu bytí.

Meditace je mentální tréninková praxe, která nás naučí zpomalit a zklidnit negativní myšlenky, emoce, zbavit se negativity, stresu a zklidnit mysl i tělo. Meditace je v podstatě mentální stav, který zahrnuje plné soustředění se na přítomný okamžik (tady a teď), takže můžeme přijmout své myšlenky, pocity, příběhy a chaos ve své mysli bez posuzování a hodnocení a tím dosáhnout vnitřního klidu, lepší soustředěnosti a pozornosti, duševní pohody a mnoho dalšího.

Meditace je z duchovního hlediska a hlubší podstaty zkušenost, která tě zavede do hlubin toho, kým skutečně jsi. Ty, jako tvé skutečné já, jsi se zbavil všech vjemů, které jsi o sobě až do tohoto bodu svého života měl. Během toho zažíváš radost a mír. Pocit lásky a světla zahřeje celou tvou bytost.

Duchovní princip meditace ti umožní uvědomit si věčnou pravdu a nechat odejít vše, co se stalo a stane. Přítomnost je místo, kde chceš být a napojit se na svůj vnitřní zdroj, své vědomí, své srdce a kde najít skutečnou pravdu o sobě. Potřeba praktikovat meditaci pochází z vrozené touhy vidět skutečnou pravdu a ne chaotický svět, který tě obklopuje. Nyní se pojďme naučit, jak na to.

Co je cílem meditace?

Většina forem meditace má své kořeny v náboženských nebo duchovních kulturách. V tomto kontextu bývá cílem pro lidí, kteří medituji osvícení, seberealizace nebo jednota s Bohem.

Pro běžné lidi není cílem téměř jistě osvícení. Místo toho je to úleva od stresu, lepší sebekontrola, více štěstí nebo zlepšení koncentrace. Někteří lidé meditují jen proto, že se díky tomu cítí dobře. Jiní to dělají, aby se cítili klidní, dostali se přes krizi, lépe spali, překonali závislosti nebo přestali přemýšlet.

Zdravotní přínosy meditace jsou obrovské a rozmanité, stejně jako důvody, proč lidé meditují.

Jaké jsou výhody meditace?

Meditace je osvědčený a zároveň jeden z nejlepších způsobů pro začátek, jak změnit svůj život. Vědecky podložené výhody meditace jsou velmi fascinující, protože zasahují do všech našich životních oblastí a působí na naše tělo, myls i duši. Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější výhody meditace a studie, které toto potvrzují:

Posiluje tvé zdraví

Zlepšuje tvou duševní pohodu a štěstí

  • Zlepšuje a vytváří pozitivní emoce, což potvrzuje tato studie a to vytváří pozitivní myšlení a pozitivní přístup k životu.
  • Snižuje deprese a možnost relapsu u deprese podle nové studie. Pravidelná meditační praxe je skvělý nástroj a způsob, jak se zbavit deprese, ale rozhodně doporučujeme deprese i další duševní poruchy řešit pomocí celostního přístupu, který svým klientům zajišťujeme.
  • Snižuje úzkosti a její příznaky, ale také podle tohoto výzkumu pomáhá na panické ataky, panickou poruchu a obecně úzkostné poruchy jako je OCD a další.
  • Snižuje stres a to potvrzuje i randomizovaná klinická studie a další důležitý výzkum poukazuje na fakt, že meditace pomáhá nejen na zmírnění stresu, ale také ke zvýšení dovednosti lépe zvládat stresující situace.
  • Zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá usnout.
  • Zlepšuje hormonální rovnováhu, biochemii mozku a celkovou fyziologii těla. Mezi hlavní výhody patří zvýšená produkce hormonů štěstíneurotransmitery jako jsou serotonin, dopamin a další.

Zlepšuje tvůj společenský život

Zvyšuje tvou sebekontrolu 

  • Zlepšuje tvou schopnost zvládat své emoce a zlepšuje tvou schopnost introspekce.

Doslova změní tvůj mozek k lepšímu 

  • Zvyšuje šedou hmotu mozkovou podle studie z roku 2009.
  • Zvýšením objemu šedé hmoty a kortikální kůry pomáhá v oblastech souvisejících s regulací negativních emocí a sebekontrolou, ale také zvýšit intenzitu a četnost pozitivních emocí, což prokazuje výzkum z roku 2009.
  • Zvyšuje tloušťku kortikální kůry v oblastech souvisejících s pozornosti, což potvrzuje nový výzkum.

Zlepšuje tvou produktivitu a kreativitu

Meditace je podle mě nejcennější činností, kterou se můžeš věnovat, aby jsi zlepšil svůj život.

Nejlepší na tom je, že netrvá roky nebo měsíce, než zažiješ některé z výhod meditace. Jedna studie prokázala zlepšení po osmi týdnech, druhá po čtyřech týdnech, třetí studie po pěti dnech a další studie po pouhých čtyřech dnech!

rizene-meditace

Vyzkoušej naše řízené meditace

Začínáš s meditacemi? Nevíš jak začít? Hledáš průvodce? Tak neváhej vyzkoušet naše řízené meditace.

Meditace na absolutní uvolnění stresu a napětí z těla i mysli

Během dne, když zažíváš stres, tvé tělo automaticky reaguje způsobem, který tě připravuje na boj nebo útěk. Tato stresová reakce tvého těla – reakce boj nebo útěk vyplavuje do tvého těla ve velké míře stresové hormony (kortizol a adrenalin), které poškozují tvé fyzické i duševní zdraví.

V některých případech extrémního nebezpečí je tato fyzická reakce užitečná. Může nám například pomoci překonat nebezpečí. Dlouhodobý stav takového rozrušení však může způsobit duševní problémy i fyzické poškození každé části těla (narušení správné funkce všech orgánů v těle, ale také všech systémů v těle – včetně nervového, imunitního a hormonálního systému).

Meditace působí na tělo přesně opačným způsobem než stres a to spuštěním relaxační reakce těla. Navrací tělu klidný stav, pomáhá tělu regenerovat se a předchází novému poškození fyzickými účinky stresu. Dokáže uklidnit tvou mysl i tělo tím, že utiší stresem vyvolané myšlenky, které udržují spouštěnou stresovou reakci tvého těla a vyplavují škodlivé stresové hormony. Tato naše řízená meditace níže je jednou z nejlepších prevencí pro duševní poruchy a udržení si optimální duševní pohody.

Lenka vytvořila velice silnou a jedinečnou prožitkovou a orgasmickou relaxační meditaci, která tě dokonale uvolní, zbaví stresu a uvolní tvé tělo do hluboké regenerace. Proleť se s orlí, zaplavej si s delfíny a užij si vlny moře a dokonalou relaxaci.

Meditace pro dosažení snů a cílů – manifestace

Využij hluboký stav meditace a relaxace pro přeprogramování svého podvědomí pro dosažení tvých snů a cílů. Tato jedinečná meditace je úžasná v tom, že obsahuje i programování mysli, které přeprogramuje tvé podvědomí na úspěch. Jsou v ní zakomponovány silné a velice účinné afirmace a sugesce, které ti pomohou dosáhnout toho, po čem toužíš.

Vytvoř si nové pozitivní přesvědčení a víry, vzorce myšlení a chování, nové pocity a návyky, které ti pomohou na cestě k úspěchu za tvými sny a cíli. Při pravidelném každodenním používání této meditace, kterou pro tebe opět připravila Lenka, dosáhneš opravdových výsledků ve svém životě. Silná meditace a programování mysli pro dosažení tvých snů a cílů čeká jen a jen na tebe. Pustit si ji můžeš níže.

vedene-meditace

Meditace – návod Jak meditovat

Nyní ti představíme kompletní návod jak meditovat, který je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

1. Udělej si pohodlí

Najdi si klidné a pohodlné místo, kde tě nikdo a nic nebude rušit. Posaď se na židli, postel, zem nebo na podlahu s rovnou hlavou, krkem a zády, ale ne ztuhlými. Přirozeně se uvolní měj rovně záda, krk i hlavu. Je také vhodné si vzít pohodlné, volné oblečení, aby jsi nebyl rozptylován škrcením a stahováním nevhodné oblečení.

Samozřejmě můžeš meditovat i v leže, ale zde je velmi vysoké riziko, že u meditace usneš a nebude ti ku prospěchu. Na druhou stranu, pokud medituješ večer a tvým cílem je lépe a snadněji usnout, tak je poloha v leže ideální a velice ji doporučujeme.

2.Pohodlně se posaď

Ať už sedíš na čemkoli – na židlí, postelí, meditačním polštáři, lavičce v parku – najdi si místo, které ti poskytne stabilní, pevné sezení, kde se budeš cítit dobře a uvolněně. A ne opravdu není nutné a nezbytné sedět přímo v pozici lotosového květu. I když se tato pozice doporučuje, tak to není podmínka pro dosažení požadovaných výsledků.

3. Zavři své oči

Pokud už máš pohodlnou pozici, jsi uvolněný, máš rovné záda, krk i hlavu, tak si pomalu zavři oči. Oči nechej zavřené v průběhu celé meditace.

Možná se bojíš, že to děláš špatně, nebo máš obavy, jak správně meditovat. To je v naprostém pořádku. Neděláš to špatně. Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak meditovat. To je jen iluze. Prostě jen buď tady a teď v přítomnosti, musíš být šťastný, že to děláš a užívat si to. Najdi si svůj přirozený způsob, který ti bude fungovat nejlépe.

4. Vnímej svůj dech a soustřeď svou pozornost na něj

Zaměř svou pozornost na svůj dech, nebo jak se někdy říká následuj svůj dech – jak se pomalu zhluboka nadechuješ a pozvolná pomalu vydechuješ. Je vhodné a doporučujeme pro začátečníky upoutat svou pozornost na své tělo při dýchání – vnímej jak se tvé břicho při nádechu zvedá a při výdechu zase klesá. Je vhodné u meditace dýchat do břicha (bránice) pro hlubší relaxaci a lepší výsledky. Vnímej vzduch proudící tvým nosem nebo ústy, zvedání a klesání svého břicha nebo hrudníku. Vyber si svůj způsob, který ti vyhovuje a s každým nádechem a výdechem můžeš počítat. Pokus se počítat v rytmu svého dechu. Počítej do deseti, pak začni klidně znovu od jedné.

5. Nevyhnutelně tvá pozornost opustí dech a zatoulá se na jiné místa

Neboj se je to naprosto normální a přirozené. Když si všimneš, že tvá mysl utíká a potuluje se, tak se jednoduše a jemně vrať ke svému dechu. Zaměř svou pozornost znovu na svůj dech. Klidně můžeš zaměřit svou pozornost na své tělo, jak se tvé břicho zvedá s nádechem a klesá s výdechem. Zopakuj znovu počítání a začni znovu. Možná se cítíš trochu frustrovaný, ale je to naprosto v pořádku, že se nemůžeš soustředit, všichni to děláme. Potřebuješ jen praxi nic více. Chvilku to potrvá, ale výsledky stojí za to.

6. Všímej si svých myšlenek a pocitů

Cílem není zastavit své myšlenky, ale naučit se je pozorovat bez posuzování, hodnocení a ztotožňování se s nimi. Když se ti v mysli vynoří myšlenky nebo emoce, neignoruj je ani je nepotlačuj. A už vůbec proti nic nebojuj, protože boj vytváří jen další boj a odpor. Pokud se budeš zaměřovat na své myšlenky, tak zůstanou ve tvé mysli a budou postupně růst a ovládat tvůj život. Nezapomeň na fakt, kde zaměřujeme svou pozornost, tam to bude růst. Jednoduše své myšlenky a emoce jen pozoruj, jako film ve své mysli. A pozor žádné posuzování, hodnocení a ztotožňování se s nimi. Představ si své myšlenky a pocity jako mraky procházející kolem – sleduj je, jak proplouvají, jak se posouvají a mění. Během meditace toto opakuj tak často, jak potřebuješ. Po skončení doporučujeme si své myšlenky a pocity poznamenat.

Když si všimneš myšlenek a pocitů, které vzniknou, nebo se objeví během meditace, podívej se na ně s přátelským přístupem a soucitem. Musíš se na ně dívat jako na přátelé, ne vetřelce nebo nepřátelé. Jsou součástí tebe i když ne všechny, ale to vůbec nevadí. Buď přátelsky ke své vlastní mysli a ne krutý. Nezapomeň boj vytváří jen další odpor. Nikdy nebojuj se svou vlastní myslí, protože nikdy tuto válku nemůžeš vyhrát.

7. Poznej sám sebe na hlubší úrovni

Meditační praxe není jen o zaměření tvé pozornosti, ale také o tom, jak funguje tvoje mysl. Co se v ní děje? Možná je to temné, těžké nebo bolestivé, ale pozorováním své mysli, sledováním negativních pocitů a myšlenek můžeš začít rozumět sám sobě a pochopit sám sebe, svou mysl a své pocity, říká se tomu sebepoznání. Zjistí skrze meditace, kdo skutečně jsi, kým chceš být a kam chceš směřovat.

8. Možná zjistíš že tvá mysl neustále bloudí

To je také normální. Místo aby si s těmito myšlenkami zápasil nebo se jimi tolik zabýval, procvičuj si pozorování, aniž by jsi musel reagovat. Jen sedět a dávat pozor (sledovat) to, co se ve tvé mysli děje. Jakkoli je to těžké udržet, tak to nevzdávej, protože právě zde začíná to krásné, kde uvidíš výsledky. Vrať se znovu a znovu ke svému dechu bez posuzování, hodnocení nebo očekávání.

9. Meditace jako životní styl

Neříkej jen ano zkusím to pár dní. Musí se to stát tvým životním stylem, nestačí meditovat pár dní a pak přestat. Pokud chceš dosáhnout trvalých změn a naučit se pracovat se svými pocity a myšlenkami, musíš meditovat denně nejlépe napořád. Nejméně však alespoň 30 dní, ale raději co nejdéle (celý život).

10. Meditovat můžeš doslova kdekoliv a kdykoliv

Pokud cestuješ, nebo ti něco přijde ráno do cesty, zaspíš a podobně, můžeš meditovat ve své kanceláři, práci, v parku, autobuse, nebo kdekoliv jinde, kde budeš mít klid. Dokonce během dojíždění, nebo když někam jdeš. Meditace při sezení je nejlepším způsobem, jak začít, ale ve skutečnosti procvičuj tento druh všímavosti (přítomného okamžiku) v celém svém životě.

Vše, co děláš, dělej v plné přítomnosti, zapoj všechny své smysly. Pokud budeš meditovat každý den po dost dlouhou dobu, dokážeš meditovat při procházce parkem, přírodou, při nějaké příjemné činnosti nebo při sexu. Sex je také velice příjemná a hlavně léčivá meditace.

11. Zkus naše řízené meditace

Pokud ti to pomůže, můžeš zkusit naše řízené meditace s průvodcem, kterým je Lenka. Pro začátečníky je lepší používat řízené meditace a dokonce to velice doporučujeme. Neustále budeme vytvářet nové a nové meditace a to na všechny různé oblasti života a problémy.

12. Až budeš připraveny otevři své oči 

Na konci meditace si udělej chvilku a všimni si všech zvuků v okolí. Všimni si, jak se cítíš, jak se tvé tělo právě teď cítí. Všímej si svých myšlenek a emocí. Na chvíli se zastav a rozhodni se, jak by jsi chtěl ve svém dní pokračovat. Následně otevři oči a začni žít svůj nejlepší den svého života.

13. Buď vděčný a raduj se po každé meditaci

Až skončíš s meditační praxi, tak se usměj a raduj. Buď vděčný, že jsi měl čas sám pro sebe, že jsi zůstal věrný svému novému návyku (rituálu), že jsi se více přiblížil sám sobě a máš možnost poznat sám sebe, své autentické já, že jsi si udělal čas, aby jsi byl sám se sebou. To je úžasný čas tvého života. Pokračuj dále a užívej si výhody, které meditace přináší pro tvůj život.

14. Vytvoř si z meditace pravidelný návyk a ritual

Je snadné říct meditují každý den, ale pak na to jednou zapomeneš a už se to s tebou veze. Namísto toho si připomeň každé ráno, když vstaneš, můžeš mít upomínku nebo budík, který tě upozorní na to, že máš meditovat. Vytvoř si z meditace každodenní ranní rituál. Tento rituál ti pomůže hned na začátku dne cítit se skvěle, budeš plný energie, vyčistíš si hlavu a navýšíš své vibrace hned ráno, pak už si je jen stačí udržet po celý den. Pokud máš problém se spánkem a usínáním, můžeš si z meditace vytvořit i večerní návyk nebo rituál, který ti pomůže zlepšit kvalitu tvého spánku a také rychleji usnout.

rizene-meditace

Nesmyslné mýty – mylné představy a otázky o meditaci

Zde jsou některé nesmyslné mýty, mylné představy a otázky, které můžeš mít ohledně meditační praxe. Možná právě tobě mohou tyto mylné představy a mýty nebo nezodpovězené otázky, bránit v praktikování této metody, která ti pomůže zlepšit tvůj život.

Meditace je o zastavení, zablokování nebo zbavení se myšlenek a emocí.

Cílem meditace není se ničeho zbavit. Ve skutečnosti věda ukazuje, že snaha zbavit se nechtěných myšlenek a emocí věci jen zhoršuje. Cílem je místo toho sledovat a pozorovat myšlenky a emoce neodsuzujícím a odděleným způsobem. Jednoduše zůstaň v roli vědomého pozorovatele – pozorovat, nesoudit, nehodnotit, neztotožňovat se a jen nechat být a sledovat a tím přivedeš svou mysl zpět ke koncentraci a naučíš se pracovat se svou pozorností i svou myslí.

V důsledku toho mohou myšlenky a emoce po určitém cvičení a praxi ustoupit. To je však vedlejší efekt, nikoli cíl samotný.

Meditace je pouze relaxační technika.

Zatímco meditace obvykle vede k relaxaci (klidná mysl = klidně tělo), je mnohem víc než jen relaxační cvičení.

Relaxace je vedlejším přínosem meditace. Nezapomínej ale na všechny další benefity, jako je zvýšená koncentrace, zmírnění stresu, zlepšení imunitních funkcí, větší sebekontrola, více vnitřního štěstí a tak dále. To jsou výhody, které nezískáte pouhými relaxačními cvičeními.

Aby meditace fungovala musím zastavit myšlenky a ztišit svou mysl.

Meditace není o ztišení mysli nebo zastavení myšlenek. Tento přístup vede pouze ke stresu a většímu vnitřnímu chaosu a proudu myšlenek. Nejde o to, jak tichá je tvá mysl. Nejde o to mít mnoho nebo málo myšlenek. Jde o to, jak nakládáme s myšlenkami, které tam jsou. Jde o to, že se naučíš své myšlenky a pocity přijmout a pracovat s nimi. Získáš nad nimi kontrolu a budeš je ovládat a ne ony tebe.

Je to jako dopravní zácpa nebo počasí. Někdy jsou ulice rušné. Někdy jsou v klidu. Někdy je zataženo a bouřka. Někdy je jasná modrá obloha.

Meditace není o změně dopravní zácpy nebo počasí. Jde o sledování bez posuzování. Někdy bude mysl zaneprázdněna. Někdy bude klid. To je v pořádku. Úspěch meditační praxe s tím nemá nic společného. Úspěch znamená dělat to nejlepší, co můžeš ve svých současných podmínkách.

Pokud u meditační praxe vytrváš, tak se mohou myšlenky a emoce po určitém cvičení a praxi ustoupit. To je však vedlejší efekt, nikoli cíl samotný. 

Trvá roky, než uvidím výsledky.

Krása meditace spočívá v tom, že její přínosy jsou okamžité i dlouhodobé. Vzpomeň si na studie, které jsme zmínili dříve. Některé z nich ukazují výhody už po čtyřech dnech cvičení!

Meditace je duchovní nebo náboženská praxe.

Je pravda, že meditace byla objevena a pěstována v náboženských a duchovních kontextech a kulturách. Je také pravda, že mnoho duchovních a náboženských guru doporučuje meditaci a pomohlo jí stát se tak populární jako dnes.

Skutečná meditační praxe není ani náboženská, ani duchovní. Je to prostě cvičení, u kterého je vědecky prokázáno, že zklidňuje naši mysl, přináší duševní klid a zlepšuje naše zdraví nesčetnými způsoby. V dnešní době je meditace stejně tak vědou jako náboženskou a duchovní praxí.

Příklad: Můžeš praktikovat meditaci v pohodě, aniž by jsi byl věřící nebo duchovní. Jo a můžeš cvičit, aniž by jsi byl v rozporu se svou vírou – ať už jsi křesťan, hinduista, muslim nebo máš jakékoliv jiné vyznání.

Meditace je pouze pro svaté, osvícené, buddhistické mnichy a guruy.

Ne! Meditace je opravdu pro každého, kdo se zajímá o výhody meditace. Vzpomeň si na všechny ultra úspěšné lidi, kteří meditují – Hugh Jackman, Paul McCartney, Lebron James, Oprah, Katy Perry a tak dále. Pokud mohu říci, žádný z nich není svatý, osvícený, buddhistický mnich nebo guru.

Potřebuji dodržovat určité pravidla nebo rituály.

Nemusíš nosit speciální župan. Není třeba zpívat. Není třeba opakovat mantru. Nemusíš sedět v lotosové pozici. Nepotřebuješ žádné kouzelné meditační polštáře. Nemusíš se modlit. Nemusíš být v chrámu nebo na jiném zvláštním místě. Prostě si vyber pro sebe vhodnou pozici, místo a medituj. Najdi si svůj způsob, který bude tobě vyhovovat.

Meditace je o transcendentních zážitcích.

Ano, někteří lidé procházejí během meditace úžasnými zážitky – blaženost, jednota, vize, záblesky osvícení a tak dále. Ale to je výjimka, ne pravidlo. Pro většinu lidí je skutečný zážitek během meditace poněkud nudný, bez událostí a velmi nezvláštní.

Já osobně jsem asi jen jednou až dvakrát v životě něco takového zažil. I když nezažiješ žádný zážitek je to naprosto v pořádku. Medituji pro výhody, které získám v reálném životě. A kvůli tomu to většina lidí dělá. Nejlepší je neočekávat, že se během tvých meditací stane něco magického. A kdo ví možná něco zažiješ.

Meditace ze mě udělá robota bez emocí.

Pravdou je, že díky meditaci budeš méně reaktivní – nebudeš otrokem svých emocí. To může způsobit, že budeš zmatený a myslet si, že neprožíváš emoce. Opravdu se nestaneš robotem bez emocí, ale jen je budeš mít více pod kontrolou a staneš se více asertivním. Asertivita a emoční inteligence je klíčovou složkou meditační praxe, protože už nebudeš cholerický vybuchovat a reagovat přehnaně, ale dokážeš mít chladnou hlavu a adekvátní reakce. Pravdou je, že stále budeš cítit emoce. Stále si budeš užívat dobrých věcí v životě a to dokonce ještě více než dříve… protože upřímně řečeno, začneš si více uvědomovat drobné radosti života.

Negativní emoce tě budou trápit mnohem méně. Vytvoříš přirozenou propast mezi tebou a těmito emocemi. Stále více se začneš ztotožňovat s něčím, co je větší než myšlenky, emoce, problémy atd.

Nemám na to čas.

Pokud si lidé jako Hugh Jackman, Paul McCartney, Lebron James, Oprah, Katy Perry, Arianna Huffington, Kobe Bryant, Ringo Starr nebo Sting najdou čas, myslím, že si také pár minut vyhradíš. Navíc to není otázka času, ale otázka priorit.

Meditace je únik.

Pokud medituješ jakkoli dlouho, pravděpodobně víš, že je tomu přesně naopak. Meditace je o tom, čelit právě tomu, před čím se obvykle snažíš utéct – sobě, svým problémům, myšlenkám, emocím, strachům, pocitům, že nejsi dost dobrý a tak dále.

Útěk je to, co většina z nás dělá každý den. Rozptylujeme a otupujeme se televizí, videohrami, sociálními sítěmi, alkoholem a bezpočtem dalších drog a rušivých vlivů. Sotva se dokážeme vysypat, aniž bychom si zkontrolovali telefony. Tak se bojíme, že budeme čelit byť jen chvíli samoty a ticha.

Závěr

Pokud se ti článek líbí, tak ho nezapomeň sdílet na sociálních sítích a se svými přátele a klidně nám napiš dolů do komentářů jaké techniky, nebo co tobě pomáhá při meditaci? Poděl se o svoje zkušenosti s meditací a inspiruj druhé 🙂

transformacni-meditace
0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Shares